Se afișează postările cu eticheta o carte buna. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta o carte buna. Afișați toate postările

duminică, noiembrie 8

Parfumul - Patrick Suskind

Perfume - the story of a murderer

o carte despre parfumuri si mirosuri. Si despre oameni . Si despre un om fara miros, un criminal, un monstru sau poate un geniu . Si despre simturi .
Are aproximativ 100 de pagini si relateaza povestea lui Jean-Baptiste Grenouille, o lume vazuta nu cu ochii ci cu nasul .
Aici  si aici

duminică, octombrie 11

Gone with the wind

O carte care sa merite intradevar sa o citesti 

"Pe aripile vantului" sau "Gone with the wind" de Margaret Mitchell o carte foarte faina pe care neaparat trebuie sa o citesti daca esti fata si ai intre 15 si 25 de ani . O gasesti aici si aici in EN iar aici si aici in RO.

Putin plictisitoare la inceput , imi amintesc ca in liceu am rasfoit-o odata in biblioteca si am pus-o dupa cateva minute inapoi pe raft .
vorbeste despre oameni , dragoste , razboi vazute prin ochii lui Scarlett O'Hara .

A, sa nu uit "păstrează întotdeauna ceva de care să te temi, exact cum păstrezi ceva de iubit... "